Eesmise ristatisideme rebend

Eesmise ristatisideme rebend.

Üheks sagedasemaks tagajala lonke põhjuseks koertel on eesmise ristatisideme osaline või täielik rebend.

Kuidas ära tunda, et minu koerale teeb valu põlveliiges?
  1. Vahelduv kuni tugev tagajala longe, mis eriti ilmekas pärast koormust.
  2. Seistes toetub koer varbale, viies jala veidi tahapoole
  3. Istudes ei soovi koer põlve painutada ja hoiab jalga pigem küljel sirutatuna.

Sageli eelneb eesmise ristatisideme rebendile nn. ristatihaigus, kus liiges on turses ja valulik, aga isloomulik ebastabiilsus puudub. Varem või hiljem võib ristatihaigus edasi areneda sideme rebendiks.

Mis põhjustab eesmise ristatisideme rebendit?

  1. Anatoomia ehk kehaehitus. Olgu selleks siis liiga suur põlveliigese nurk ehk nn. sirge tagajalg või sääreluu tasapinna vale nurk liigestumisel reieluuga (seda saab hinnata ainult röntgenoloogiliselt)
  2. Trauma, mille käigus põlv sirutub üle või järsul ümber oma telje pöördel laskub eesmisele ristatisidemele liiga suur koormus.

Lõplik diagnoos pannakse kliinilise uuringu käigus. Ravi planeerimisel on vajalik röntgenülesvõte põlveliigesest vähemalt 2 erinevas vaates ja vajadusel ka liigesevedeliku uuring.

Eesmise ristatisideme osalise või täieliku rebendi ravi on kirurgiline.

Kirurgiad jagunevad 4 erinevasse gruppi.

  1. Intrakapsulaarsed tehnikad ehk liigesesisesed taastamised. Peamiselt on kasutusel humaanmeditsiinis ja veterinaarias hetkel väga sellele metoodikale ei keskenduta. Ei kõrvalda sideme rebendini viinud anatoomilisi eelsoodumusi.
  2. Ekstrakapsulaarsed tehnikad ehk liigesekapsli välised taastamised. Tehnika käigus sisestakse tehismaterjal liigesekaplist väljaspool ja ankurdatakse reie- ja sääreluule. Materjalide valik on lai ja samuti on lai erinevad ankurdamise moodused. Töötavad need tehnikad hästi kooertel kuni 25kg. Pärnu Väikeloomakliinik pakub selle metooodika raames sideme taastust Liga-Fiba või nailoniga ja ankurdamist kruviankrute ja/või titaanist nööpidega.
  3. Sääreluu harja nihutamise tehnikad. Selle tehnika käigus nihutatakse vastava implantaadiga sääreluu harja ettepoole, mis neutraliseerib sideme rebendist tekkiva liigese ebastabiilsuse ja muudab üle põlve liikuvate jõudude nurka. Sobib hästi koertele kaaluga 25+kg. Pärnu Väikeloomakliinikus on kasutusel TTA Rapid metoodika.
  4. Sääreluu tasapinna nurka muutvad tehnikad. Viimasel ajal kõige populaarsemad tehnikad ristatisideme rebendi ravis. Selle metoodika käigus muudetakse sääreluu tasapinna nurka selliselt, et  põlveliiges saavutab funktsionaalsuse ilma eesmise ristatisidemeta. Pärnu Väikeloomakliinikus on kasutusel CBLO (ingl.k. cora based leveling osteotomia) metoodika.
Lõikusjärgne hooldus:
  • takistada haava lakkumist ja närimist
  • hoida haav puhta ja kuivana
  • anda ravimeid vastavalt ettekirjutustele
  • 14p pärast eemaldada klambrid või niidid
  • KOORMUSE PIIRANG 3-4 NÄDALAT (tähendab see rihmas jalutamist ja ainult nn hädal käimist)
  • kordusröntgen ja ülevaatus liigesest 4-6 nädalat lõikusjärgselt

NB! Turse ja verevalumid võivad olla lõikusjärgselt normaalsed nähtused.
 

ülevaate koostas

dr. Marti Lasn