Puusa- ja küünarliigese düsplaasia varajane diagnostika

Puusa- ja küünarliigese düsplaasia on keskmiste ja suurte koerte liigeste arenguhäire. Kasvu ja arengu käigus ei formeeru koertel terved ja funktsionaalsed liigesed. Tulemuseks on valu ja lonkamine, mida põhjustab arenev ja süvenev osteoartriit.

Muutused liigestes tekivad juba 15. elunädalal ja mida varem need avastada, seda paremad on ravivõimalused.

Tänapäevaste teadmiste ja võimaluste juures ei ole võimalik puusa- ja küünarliigese düsplaasiat ravida, küll aga saame liigeste biomehaanikat ümber kujundades osteoartroosi protsessi arengut pidurdada.

Seda kõike selleks, et Teie koera liigesed oleksid funktsionaalsed ja töökorras kõrge vanuseni.

Puusa- ja küünarliigese düsplaasia on selgelt päriliku taustaga ja kuuluvada pärilike haiguste nimistusse. Olles võtnud koera aretuslikel või sportlikel eesmärkidel, annab liigestehaiguste varajane diagnostika ja jälgimine olulise informatsiooni juba varases eas, kas antud koer täidab soovitud eesmärki või mitte.

Kuna ravisoovitused ja -võimalused on eri vanusegruppides erinevad ja nn. terapeutiline aken sulgub teatud tehnikate jaoks väga kiiresti, siis sellest lähtuvalt oleme jaganud uuringud 3-e erinevasse vanusegruppi.

1. 3,5– 5,5 ELUKUUL

Looma ja liigeseste kliiniline uuring, vajadusel sedatatsioon (rahustus) ja puusa- ning küünarliigese röntgenoloogiline uuring. Eesmärgiks avastada juba esmaseid muutusi, mis viitavad mittefunktsionaalsete liigeste arengut. 30% juhtudest ei pruugi selles vanuses anda nähtavaid diagnostilisi leide, seepärast on soovitatav teostada kordusuuring hilisemas vanuses.

N: puusaliigeste arengu suunamise teatud tehnikaks on terapeutiline aken 3,5. elukuust 4. elukuuni ja küünarliigeste puhul 4. elukuust 5,5. elukuuni.

2. 5,5 – 12 ELUKUUL

Looma ja liigeste kliiniline uuring, vajadusel sedatatsioon (rahustus) ja puusa- ning küünarliigese röntgenoloogiline uuring. Muutuste ilmnemisel vastavad ravisoovitused. Kui liigesed on normikohased, siis puusa või küünarliigese düsplaasia tõenäosus väheneb.

3. 12 ELUKUUST - ...X... AASTANI

Looma ja liigeste kliiniline uuring, vajadusel sedatatsioon (rahustus) ja puusa- ning küünarliigese röntgenoloogiline uuring. Luude kasv ja liigeste formeerumine on lõppenud. Kõige täpsema ja selgema ülevaate liigeste seisukorrast saame 3 aastaste koerte uuringutega.