Sinivetika mürgistus koertel

Kas ja kui reaalne on sinivetika mürgistus koerte? Lugege ja otsustage ise.

 

Olemus.

Madalas, soojas ja toitaineterikkas vees elav sinivetikas ei ole tegelikult vetikas vaid bakter. Tegu on fotosünteesiva tsüanobakteriga. Eluviisilt ja välimuselt sarnanevad tsünaobakterid vetikaga ja seepärast on hakatud neid nimetama sinivetikateks.

Tegelikult võib olla tsüanobakter nii sinist, rohelist, punast kui ka roosat värvi.

Tsüanobakterid toodavad toksiine - tsüanotoksiine. Eristatakse kahte peamist tsüanotoksiini - mikrotsüstiin ja nodulariin.

Mikrotsüstiini tootev tsüanobakter ,Microcystis aeruginosa, elab järvedes, lompides, reservuaarides ja teistes madala soolsusega veekogudes. Nodulariini produtseeriv tsüanobakter, Nodularia spumigena, elutseb ookeanides ja suure soolsusega veekogudes. Seega viimane mainitu meie kliimas ohtu ei kujuta.

Haigestumine.

Koerad võivad nakatuda tsüanobakteritega saastunud vett juues või kui toitu on pestud vastavalt saastunud veega.

Haigus on ägeda kuluga ja tunnused ilmnevad juba esimeste tundide jooksul pärast nakatumist. Nendeks on: oksendamine, kõhulahtisus, uimasus, loidus, maksa toksikoosile omane pilt kuni shoki ja surmlõppeni välja. Kui mikrotsüstiin põhjustab ägedat maksa kahjustust ja nekroosi, siis nodulariin põhjustab ägedat neeru kahjustust ja kärbust.

Haigus on ägeda kuluga ja sageli ravi ebaõnnestub.

Intensiivse ja spetsiifilise raviga on õnnestunud koeri aidata. Spetsiifiliseks ravimiks on kolestüramiin, mis seob soolestikust toksiine.

Diagnoos.

Lõpliku diagnoosi panekuks on vajalik koera kehavedelike toksikoloogiline uuring. Samuti joogivee ja maosisu mikroskoopiline uuring, tuvastamaks vedelikest tsüanobaktereid. Kui oleme suutnud tõendada, et nii joogivees kui ka koera kehavedelikes on tsüanobakterid või nende toksiinid, alles siis saab diagnoos kinnituse. Sinnani on tegu pelgalt kahtlustusega.

Kliiniline pilt ja maksaensümaatika tõus vereseeerumis ei ole piisavaks tõendusmaterjaliks panemaks lõppdiagnoosina kirja - sinivetika mürgistus.

 Kokkuvõte.

Koerad võivad saada tsüanobakterite poolt põhjustatud mürgistuse, kuid see peab leidma tõendust. Kõige parem ja kindlam ravi on mitte võtta palavaga koeri veekogude äärde ja mitte sundida neid vees solberdama.

Uskuge mind, koerte arusaam palavusest, päikesest, rannast, liivast ja veest on hoopis midagi muud, kui meil inimestel.

Ägeda seedehäire võib koer saada ükskõik millise temale võõra kraami manustamisel.

 

refereeris ja omapoolsed tõlgendused lisas

dr. Marti Lasn